Chameleon jemenský

(Chamaeleo calyptratus)

Terárium


Chameloni jsou silně teritoriálně zaměřená zvířata a ve svém okolí nesnesou žádné své příbuzné, proto je nejlepší chovat každého jedince zvlášť. Vhodné rozměry ubikace pro jednoho samce chameleona jemenského jsou minimálně alespoň 90v x 50h x 50š cm. Samice může mít ubikaci o několik málo cm menší. Můžete-li ale svému mazlíčku poskytnout ubytování větší, bude vám zajisté vděčný. Protože se jedná o stromové ještěry musí být terárium orientováno na výšku. Pokud je to možné je vhodné umístit terárium do co nejvyšší výšky (není nejvhodnější ho umisťovat na zem), chameleoni mají rádi rozhled a ve vyšších polohách mají dobrý rozhled a cítí se mnohem bezpečněji.


OSB teraria

Levná OSB terária s nevhodně umístěnými světly uvnitř.

Flexarium

Poloviční flexária jsou skvělěle větraná a díky nízké hmotnosti se s nimi výborně manipuluje.

Vlastní materiál terária není úplně podstatný, ale u každého z běžně používaných naleznete nějaké výhody a nevýhody:


  • OSB desky - Nejlevnější varianta. Vyrobit si ho dokáže každý na míru s pomocí trochy lepidla a pár šroubků. Dobře drží vlhkost. Nevýhodu jsou tmavé stěny pohlcující potřebné světlo a obrovská hmotnost.


  • Sklo - Vynikající materiál, jenž propouští spoustu světla. Dobře drží vlhkost. Stěny lze zvenčí polepit tapetou připomínající přirozené prostředí. Bohužel spousta výrobců je dodává s nevyhovujícím větráním (obvykle jen úzká lišta pod dvířky a druhá úzká na stropě), což se později špatně opravuje. Nevýhodu může být i vyšší hmotnost.


  • Flexária / poloflexária - Dražší varianta. Osobně dle mého nejlepší volba. Stěny jsou tvořeny pletivem a to buď všechny nebo alespoň celá přední stěna a celý strop, což umožňuje vynikající cirkulaci vzduchu a propustnost světla (včetně UVA i UVB záření). Nízká hmotnost dovoluje skvělou manipulaci. Nevýhodou je pak velmi nesnadné udržení vyšší vlhkosti a jsou zcela nevhodná pro noční mlhování.


Minimálně přední stěna terária by měla být průhledná, aby měl chamelon dobrý rozhled po okolí. Terárium musí být i dobře větrané, větrací otvory vepředu nebo po stranách terária dole a ideálně co největší plocha stropu rovněž odvětraná.


Vnitřní vybavení terária


U vnitřního vybavení terária si musíte nutně položit otázku, pro jakýá účel je terárium pořizováno. Jiné terárium si bude pořizovat ten kdo chce mít v bytě jen okrasu a jiné ten kdo má v bytě desítky terárií a musí se stíhat o ně starat.


Flexarium s automatickym rosenim

Terárium se světly nad stropem mimo terárium, doplněné o automatický rosící systém.

Terarium vyhrivaci vetve

Vyhřívaci větve je dobré mít umístěny až nad vegetaci v dostatečné vzdálenosti od UV zdroje.

Dno terária v ideálním případě, pokud netrváte na bioaktivním teráriu, ponechejte naprosto prázdné, lépe se tak udržuje čistota a chameleon dno prakticky nemá důvod navštěvovat. Mnoho lidí namítá že tento přístup není příliš estetický a mají pravdu, pokud tedy nutně potřebujete dno vylepšit můžete použít směs rašeliny a písku. U písku si dávejte pozor, aby neobsahoval větší kamínky. Osobně se mi stal smutný příběh kdy jsem měl v teráriu písčité dno a jednoho dne jsem přijel domů a můj chameleon pardálí se na mnne na větvičce usmíval s přeraženou čelistí a jazykem vymotaným až na dno na jehož konci byl přilepený asi dvoucentimetrový kamínek. Rozhodně se vyvarujte materiálů, které by mohli při pozření zvířeti ublížit nebo ho dokonce zabít, jako jsou dřevěné štěpky, kamínky nebo lignocel (který vám v obchodě rádi doporučují, ale ve střevech zvířete je smrtící).


Členité zadní stěny terária působí ozdobně, ale osobně bych se jim také vyhnul. Hrozí opět pozření materiálů jimiž jsou stěny opískované a zároveň poměrně zmenšují životní prostor pro chameleona.


Do terária musíme umístit i několik větví a to převážně v horizontálním směru, na kterých bude chameleon trávit většinu času. Větve musí být přiměřené tloušťky, aby se chovancům dobře držely (příliš tlusté ani tenké větve nejsou vhodné). Tyto větve musí být v dostatečné vzdálenosti od UV zdroje, aby nedošlo k popálení zvířete. Větve nepořizujte z jehličnatých stromů ani ze stromů s vysokým obsahem mízi. Pro svoji odolnost a kvalitní povrch se hodně chovatelům osvědčili větve z kroucené vrby.


odchovna mladat chameleonu

Tloušťka větví musí být přizpůsobena velikosti zvířete, aby se mu dobře držely.

Chameleon jemensky mlade

Mláďata chameleonů jsou velmi zvědavá a neustále kontrolují okolí.

Rostliny


Pro spokojený život chameleona musíme vybavit terárium rostlinami. Chameleon jemenský občas rostliny okusuje a proto není příliš vhodné do terária umísťovat umělé květiny. Rostliny by neměly být jedovaté ani vylučovat dráždivé látky při poranění. Osobně se mi osvědčili rostliny jako potos, ficus benjaminek nebo schefflera. Rostliny neslouží pouze pro okrasu, ale zároveň z jejich listů chameleoni olizují kapky vody. Pokud rostliny pořídíte někde v obchodě je dobré je opakovaně důkladně ze všech stran osprchoavat, aby nedošlo k případné otravě pesticidy, kterými bývají rostliny často ošetřené (obzvláště mláďata se mohou snadno otrávit).