Chameleon jemenský

(Chamaeleo calyptratus)

Pokud se rozhodnete pro chov Chameleona jemenského (či jiných druhů chameleonů) musíte si uvědomit, že nejde o úplně nejsnadněji chovatelná zvířata a navíc nejsou vhodná jako domáci mazlíčci pro mazlení. Jejich chov je oproti snadno chovatelným plazům jako je například gekončík noční nebo pagekon řasnatý mnohem obtížnější na vytvoření správných životních podmínek a také bývá zpravidla mnohem nákladnější. Naproti tomu je to však extrémně zajímavé zvíře na pozorování, které vám při dobré péči bude dělat radost mnoho let.


Tento druh je pro svůj relativně snadný odchov často chován jako terarijní zvíře. Je zařazen do CITES přílohy II.


Chameleon jemenský samice

Je skvělé pozorovat chameleony a oni pozorují i vás.

Chameleon jemensky mládě

Mladý chamelon.

Kde a jak pořídit chameleona?


Vlastní pořízení chameleona je paradoxně nejlevnější a nejjednodušší část jeho chovu. Pořídit jej můžete ve specializovaných prodejnách, na burzách nebo přímo od chovatelů. Rozhodně bych se vyhnul nákupu zvířat v prodejních řetezcích typu zverimex nebo SuperZoo kde bývají zvířata předražená a často ve velmi bídném stavu vlivem nevhodné péče na prodejnách (chápu že prodavači nemohou znát podmínky pro chov všech zvířat a snaží se co můžou, ale někdy to je opravdu hrůza).


Pořízení chovného jedince přímo od chovatele má více pozitiv: nižší cena, zvířata bývají zdravější, většina vám ochotně poradí a navíc se i můžete podívat přímo na chov u něj doma (pokud vám to dovolí) což vám zpravidla dá mnoho cenných informací k nezaplacení, zejména pokud s podobnýcm chovem teprve začínáte.


Při nákupu je dobré si pohlídat několik drobností, aby jste později nelitovali. Zejména je dobré si prohlédnout oči (měl by je mít čísté, nezavírat je a neměli by být zapadlé do hlavy) a končetiny (pozor na zkroucené končetiny nebo podezřele trhavé pohyby).


Maly chamelon jemensky

Mládě chamelona jemenského staré zhruba tři týdny, ještě nevhodné pro pořizování.

Chameleon jemensky mlade

Mláďata jsou doslova roztomilá.

Důležitý je při nákupu též věk a velikost pořizovaných mláďat. Na terarijních burzách se občas setkávám s nezodpovědnými chovateli, kteří nabízejí k prodeji velmi malá mláďata (často jen několik dnů nebo týdnů po narození), takto malé chameleony nemůžu doporučit žádnému kupujícímu pokud to již není zkušený chovatel (nelze ještě rozpoznat případné vady, je obtížné jim sehnat vhodnou potravu, ...). Dle mého názoru je lepší si pořídit mláďata už odrostlejší, ideálně ve věku 3-4 měsíců.


Samec nebo samice?


Při pořizování je dobré si zodpovědět i otázku zda chci mít samce nebo samici. Mláďata do určitého věku vypadaji až na drobné rozdíly stejně, dospěli jedinci se však již ve vzhledu a podmínkách k chovu značně liší. Samci jsou výrazně větší a barevnější než samice, potřebují však větší ubikaci. Samice jsou drobnější, nejsou tolik agresivní jako samci, dožívají se o něco nižšího věku. Často se setkávám s lidmi, ketří se bojí si pořidit samice kvůli nebezpečí zadržení neoplodněné snůšky, toto riziko tu zajisté existuje, ale za mnoho let co chovám chameleony se mi stalo pouze jednou, že samice zemřela díky zadržení snůšky a tudíž si myslím, že při správném chovu není toto riziko zdaleka tak veliké jak bývá na internetu prezentováno.