Chameleon jemenský

(Chamaeleo calyptratus)

Osvětlení


Nejnákladnější a pravděpodobně i nejsložitější problém jenž musí každý chovatel chameleonů řešit je správné osvětlení. Chameleon pro svůj zdárný vývoj potřebuje kvalitní denní světlo i UVB záření. Existuje více možných provedení a zdrojů světla, s každým z nic se pojí určité výhody a nevýhody.


UV-B zdroje


Patrně nejdůležitější je kvalitní UV-B zdroj. Při jeho výběru je nutné znát intenzitu UV záření a jeho bezpečnou a účinnou vzdálenost od zvířete při umísťování. Z běžně dostupných typů máme k dispzici tyto:


  • Kompaktní zářivky - Nejlevnější varianta. Má klasickou patici pro žárovky do běžných stínítek. Vzhledem k častému nevhodnému umístění dovnitř terária je to velmi nebezpečný zdroj popálení pro chameleony. Někteří výrobci mají na obalu Chameleona jemenského pro intenzitu UV10, což je zavádějící a hodnota by se měla pohybovat na UV5-UV6.


  • Výbojky 3 v 1 - Vynikající zdroje UV-B světla, jež produkují i plnospektrální světlo a teplo. Musí být umístěny poměrně daleko od zvířete a potřebují i poměrně drahý předřadník. Dříve jsem používal značku SUNLUX, ale musel jsem od jejich použití upustit, neboť se vzrůstajícím počtem terárií se mi v bytě díky silnému tepelnému zdroji začalo přespříliš kumulovat teplo.


  • UV zářivky T5 nebo T8 - V dnešní době asi nejvíce doporučovaný zdroj UV-B záření. Vřele mohu doporučit trubice T5 - Arcadia D3 Forest Reptile Lamp 6 % UVB. Dají se zakoupit i jako kity s řídící jednotkou a reflektorem.


UV-B zdroje ruzne

UV zdroje do terárií můžete pořídit v různých provedeních.

UV zdroj 3v1

UV výbojky 3v1 jsou vynikajícím řešením, potřebují kvalitní předřadník. Při vyšším počtu terárií však výrazně zvyšují teplo v místnosti.

Většině běžně chovaných druhů chameleonů vyhovují zdroje s intenzitou UVB 5-6. V různých zverimexech a podobných prodejnách budou zaměstnanci doporučovat většinou silnější UVB10 zdroj, ten je ale příliš silný a může dojít k poškození zraku nebo popáleninám zvířete.


Plnospektrální světlo


Světlo pokrývající co největší část viditelného spektra je další často opomíjené osvětlení, jež je ale potřebné pro celkové zdraví, psychiku a vnímání zvířete. Na trhu lze zakoupit různé zdroje simulující sluneční svit. Poslední novinkou jsou i LED světla například Arcadia jungle dawn LED bar.


T5 zarivky

T5 zářivky jsou vynikající a jeden zdroj může napájet i plnospektrální zářivku.

UV svetla umisteni

UV zdroje musí být umístěny tak, aby se k nim zvířata nedostaly pod kritickou vzdálenost udávanou výrobcem. Ideálně mimo terárium.

Umístění světla


Obrovským problémem pro mnoho lidí je správné umístění světel. Bohužel mnoho druhů záření jako například pro chov nezbytné UV-B není schopno proniknout skrze sklo a proto se musí tato překážka mezi zdrojem světla a zvířaty odstranit. Neustále se objevují terária se světly umístěnými uvnitř terárií, což je zdroj mnoha problémů: přehřívání terária, časté popáleniny zvířat, značné zmenšení životního prostoru, ... . Jediným správným řešením je umístit světelné zdroje mimo terárium a umístit je do požadované výšky nad ním. U UV-B zdrojů je taktéž nutné zachovat správnou vzdálenost od zvířete uváděnou výrobcem.