Pagekon řasnatý

(Correlophus ciliatus)

Pagekon řasnatý (Correlophus ciliatus) je drobný ještěr, který se vyskytuje na Nové Kaledonii. Je to oblíbený terarijní živočich.


Tento druh můžete občas objevit pod různými názvy. Autor prvního popisu druhu, francouzský zoolog Alphonse Guichenot, stanovil označení Correlophus ciliatus. Později byl druh přejmenován na Rhacodactylus ciliatus, nejnovější taxonomická analýza však zjistila výraznou odlišnost od velkých gekonů a navrhla návrat ke Guichenotovu označení.


Pagekoni dorůstají délky přes 16 centimetrů. Hlava je velmi výrazná a má přibližně tvar kosočtverce, nad očima vyrůstají malé výstupky, jakoby "řasy", které se pak táhnou podél hlavy a přes hřbet až ke kořeni ocasu. Ovíjivý ocas je v koncové části oploštělý, a pokud se zvíře cítí ohroženo, může se část ocasu odlomit. Odlomená část již pak nikdy nedoroste do původní velikosti. Samečci mají kousek nad kloakou linií šupin s malými póry, a jsou viditelné od ranného věku pouze u samečků. U starších samečků je kousek nad kloakou viditelná výrazná boule.


Na rozdíl od většiny druhů gekonů je všežravý, živí se nejrůznějšími bezobratlými a plody.


Tento druh je pro svůj relativně snadný odchov často chován jako terarijní zvíře. Poprvé byl popsán v roce 1866. Až do znovuobjevení v roce 1994 byl považován za vyhynulý druh. Díky snadnému odchovu byla vytvořena celosvětově velmi silná populace (celá vznikla z pouhých několika stovek odchycených exemplářů) a byl úspěšně navrácen na původní lokality, kde se mu dnes dobře daří.


Pagekon řasnatý olizuje se

Pagekon řasnatý má výraznou hlavu lemovanou řadou výstupků.

Stephanorrhina guttata

Pro formu superdalmatin je typické velké množství teček.

Zbarvení


Přírodní zbarvení může být od různých odstínů hnědé barvy až po nazelenalé, bleděžluté nebo výrazně rezavé. Kůže obvykle není jednobarevná: má na sobě různé skvrny, nepravidelné pruhy nebo tečky.


V umělém odchovu bylo vyšlechtěno mnoho barevných forem a neustále přibývají nové.


Výskyt


Vyskytuje se na Nové Kaledonii, hlavně na ostrůvcích Grande Terre a Île des Pins. Pagekon obývá deštné lesy a je aktivní hlavně večer, v noci a za svítání, den tráví spánkem ve svých úkrytech. Šplhá po stromech do výšky cca 15 metrů.